شرکت آینده سازان صنایع سبز ایرانیان (سهامی خاص)

   English  Azerbaijan  Armenia  Persian

فراخوان جذب سرمایه گذار برای اجرای بزرگترین طرح ملی

images 4

فراخوان  جذب سرمایه گذار   برای  اجرای بزرگترین طرح ملی ایجاد پایانه های پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و صادرات کلیه محصولات باغی به روش MAP

با توجه به فرمایشات  مقام معظم رهبری  در راستای  نامگذاری سال جاری  بنام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ،  شرکت آسیا تک (سهامی خاص) بر اساس فراهم سازی بسترهای مناسب جهت ارتقاء کیفیت  بسته بندی  تولیدات ملی و جلوگیری از ضایعات محصولات در راستای راهیابی به بازارهای جهانی  و افزایش صادارت محصولات (غیر نفتی)  گام بسیار بزرگی  نهاده  و پس از تحقیقات  و مطالعات متعدد در زمینه آخرین تکنولوژی روز دنیا در جهت کاهش ضایعات محصولات و تولیدات ملی  طرحی  با  نام  طرح ملی ایجاد پایانه پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و  صادارت کلیه محصولات کشاورزی و باغی به روش (اتمسفر تغییر یافته )  را  طراحی و گردآوری نموده است 

در عصر حاضر که بحث قیمت، کیفیت، خدمات پس از فروش، آشنایی با بازاراهای بومی هر منطقه و کشور، داشتن اطلاعات کافی در تجارت و مدیریت زمان حرف اول را می زند و با توجه به تشدید روز افزون تحریمهای یکطرفه از سوی جهان غرب که بیش از 30 سال بر کشور جمهوری اسلامی ایران تحمیل گردیده و روز به روز افزایش می یابد ،  خرسندیم به استحضار رسانیم که شرکت آینده سازان صنایع سبز ایرانیان (سهامی خاص)، با نام تجاری و اختصاری  شرکت آسیا تک ، با حول و قوه الهی جز نخستین شرکتهای دانش بنیانی معرفی کنیم که بیش از 6 سال تلاش بی وقفه و شبانه روزی با توجه به نیاز کشور به تکنولوژیهای روز دنیا (جهان) در زمینه تکنولوژیهای  ماشین آلات پیشرفته صنایع  چاپ و بسته بندی  و  رفع آلاینده های محیط زیست صنایع ایران اقدام به اخذ بیش از 20 نمایندگی انحصاری کشورهای جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را از  بهترین و برترین تکنولوژیهای کشورهای جهان از جمله(آلمان بلژیك ایتالیا اسپانیا انگلستان - فرانسه ژاپن -  سوئیس ) کسب  نموده و گام موثری را در راستای اعتلای ایران عزیز برداشته و راهی مطمئن جهت سرمایه گذاری زودبازده، درصد سود بالا و برگشت سریع سرمایه را برای سرمایه گذاران عزیز فراهم نموده است.

با توجه به اهمیت صادرات غیر نفتی ، در امور اقتصاد کشور ، مسائل و مشکلاتی که در عرضه و راهیابی کالا به بازارهای بین المللی وجود دارد ، برای دست اندرکاران بیش از پیش روشن گردیده است که یکی از  بزرگترین و مهمترین این مشکلات ، نحوه بسته بندی کالا میباشد که میتواند بر همه جنبه های حفاظت کالا ، سهولت در حمل و نقل ، جابجائی  و  جذابیتهای لازم برای توسعه فروش اثر گذارد.

تعريف صنايع تبديلي : 
صنايع تبديلي کشاورزي به صنايعي اطلاق مي شود که با کمک آن مي توان بخشي از محصولات زراعي و باغي را با کاربرد روش هاي فيزيکي و شيميا يي تغيير وضع داده و بدين وسيله ماندگاري اين محصولات را بيشتر و مصرف و عرضه آن را، مناسبتر نمود و در مجموع از طريق اين نوع صنايع ارزش اقتصادي محصولات را بالاتر برد.

مي توان تعريف ديگري از صنايع تبديلي به اين شرح ارائه داد : صنايعي که فرآورده هاي کشاورزي و دامي را تبديل به مواد و کالاي نيمه ساخته و يا آماده مصرف مي سازد را صنايع تبديلي م ينامند. صنايع تبديلي- تکميلي يکي از شاخه هاي مهم رشته کشاورزي به شمار مي آيد.

صنايع تبديلي:

صنايع تبديلي به دليل به کارگيري محصولات کشاورزي به عنوان مواد اوليه ميتواند عاملي براي استفاده بهتر از اين محصولات تلقي گردد . بسياري از محصولات کشاورزی داراي زمان توليد و مصرف متفاوتي مي باشند. توليد يا برداشت آنها معمولا" در يک زمان مشخص و کوتاه ولي مصرف در زمان طولاني تري صورت مي گيرد. صنايع تبديلي مي تواند با حفظ و نگه داري محصولات در آنها به گون ه اي تغيير و تبديل ايجاد نمايد که امکان مصرفشان در طي سال ميسر باشد.

ايجاد و گسترش صنايع تبديلي داراي برخي اثر هاي اقتصادي از جمله ايجاد ارزش افزوده، ايجاد اشتغال، ايجاد درآمدهاي ارزي و همچنين استفاده بيشتر از محصولات کشاورزي و به اين ترتيب جلوگيري از اتلاف و ضايع شدن محصولات ميگردد.

گسترش صنايع تبديلي از دو جنبه، الف – ارزش افزوده ايجاد شده در بخش، صرف افزايش ارزش افزوده هاي خود بخش مي شود و ب - به دليل رابط هاي که با بخش هاي ديگر دارد موجب ايجاد ارزش افزوده در اين بخش ها مي گردد. از آنجايي که صنايع تبديلي از محصولات کشاورزي به عنوان ماده اوليه استفاده مي نمايد، گسترش و توسعه صنايع مذکور موجب افزايش توليد و يا افزايش استفاده از توليدات گرديده و به طور غيرمستقيم ايجاد ارزش افزوده خواهد نمود.

اهداف تأسيس کارخانه هاي صنايع تبديلي :

اهداف و مقاصدي که با تأسيس کارخانه ها و کارگاههاي فرآوري محصولات کشاورزي مي گردد به شرح زير مي باشد:

الف)  تغيير ترکيب محصولات صادراتي و رهايي از صادرات تک محصولي 

ب)  حرکت در جهت صنعتي شدن

ج) کاهش واردات محصولات مشابه خارجي و برآورده ساختن تقاضاي صادراتي محصولات مذکور در بازارهاي جهاني

د) ايجاد تحرک وانگيزه بيشتر در بخش کشاوزي به واسطه دستيابي به محصولاتي که در بازار براي آنها تقاضا وجود دارد.

ه)  ايجاد اشتغال و درآمد در مناطق شهري و روستايي

و) کاهش ضايعات محصولات کشاورزي

ز) بهبود شرايط تغذيه اي براي کشاورزان به دليل فراهم ساختن شرايطي جهت مصرف محصولات در غير از فصل برداشت

ح)  توسعه و تنوع بخشيدن به گستره محصولاتي که ايجادارزش افزوده مي کنند

طبقه بندي صنايع تبديلي و تکميلي:
دفتر صنايع تبديلي و تکميلي بخش کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي، صنايع تبديلي و تکميلي را در چهارگروه زير تقسي مبندي نموده است:

الف- محصولات دامي
صنايع تبديلي و تکميل ي دامي شامل : ١- فرآورده هاي لبني ٢- کشتارگاه دام و طيور ٣- بسته بندي گوشت و مرغ ٤- فرآورده هاي گوشتي مي باشد . 

ب- محصولات شيلاتي

١-کنسرو ماهي ٢- عمل آوري ماهي و ميگو و ٣- پودر ماهي در گروه صنايع تبديلي و تکميلي شيلات طبقه بندي مي شوند. 

ج- محصولات زراعي

در گروه صنايع تبديلي و تکميلي محصولات زراعي نيز اقلام ١- آردسازي ٢ برنج کوبي ٣- رب  گوجه فرنگي ٤- بسته بندي غلات و حبوبات ٥- ماکاروني

٦- کيک و کلوچه ٧- آرد گندم و برنج ٨- ترش يها و شور يها ٩- روغن کشي از دانه هاي خام ١٠- فرآورده هاي سيب زميني و .... ، قرار دارند.

د- صنايع محصولات باغي

صنايع تبديلي و تکميلي باغي نيز شامل : ١- بسته بندي خرما ٢- بسته بندي و عمل آوري پسته ٣- خشکبار ٤- عرقيات و اسانس ٥- لواشک ٦- بسته بندي ميوه ٧- کمپوت ٨- فرآورده هاي زيتون ٩- بسته بندي زعفران ١٠ - گياهان دارويي ١١ - ساير(توليد سرکه, آبليمو, مربا, بسته بندي چاي, بسته بندي قارچ و .....) مي باشد.

وضعيت موجود صنايع تبديلي محصولات باغي :
جدول صفحه بعد، وضعيت صنايع تبديلي فعال در زمينه محصولات باغي و ميزان جذب مواد اوليه توسط آنان را نشان مي دهد.
در دوران برنامه پنجساله اول، دوم و سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، کارخانه هاي صنايع تبديلي به صورت مدرن به تدريج در کشور ايجاد شدند . در طول دوران برنامه پنجساله اول حدود ٤٦٠ ميليون دلار ارز جهت تأسيس بيش از ٣٠٠ کارخانه به بخش خصوصي تخصيص داده شد . در ضمن سرمايه گذاران در صنايع مذکور از وام هاي با بهره پايين نيز برخوردار گرديدند.

با درنظر گرفتن اين واقعيت که بازار اکثر محصولات باغي توليد شده در کشور به مرحله مازاد عرضه رسيده و با توجه به کيفيت بالاي محصولات باغي ايران و همچنين دسترسي به نيروي کار نسبتا " ارزان درکشور، توسعه و مدرنيزاسيون صنايع تبديلي باغي که قابليت صادرات دارند، موجب توسعه بخش کشاورزي خواهد گرديد.

جدول ٤ صنايع تبديلي فعال، مقدار توليد و ميزان جذب ماده خام توسط آنها

t-4

t-5

همان طور که جدول مذکور نشان مي دهد ، درصد جذب ماده خام نسبت به کل توليد (حتي با فرض عملکرد در حد ١٠٠ ٪ ظرفيت کارخانه هاي مذکور ) در اغلب موارد بسيار کم است و با وجود فعاليت کارخانه هاي مزبور، همچنان بیش از ٣٠ درصد از محصولات باغي توليد شده که در توليد بسياري از آنها داراي مزيت نسبي هستيم به صورت ضايعات از چرخه مصرف و صادرات خارج مي شود.

کارخانه هاي فعال در زمينه صنايع تبديلي را که در کشور فعال هستند مي توان به صورت زير تقسيم بندي کرد: 

١- کارخانه هايي که در حد استانداردهاي قابل قبول فعاليت مي کنند. اين واحدها توسط مديران موفقي اداره مي شود که محصولات توليدي آنها با استانداردهاي ملي و بين المللي مطابقت دارند . بسياري از اين کارخانه هاي داراي عمربيش از ٢٠ سال بوده و در برخي از آنها به منظور استمرار انطباق با استانداردهاي جهاني، نياز به مدرن سازي تجهيزات و لوازم کارخانه اي وجود دارد.

٢- کارخانه هايي که مي توان آنها را جهت ارتقا ي کيفيت محصولا ت توليدي تا حد رسيدن به استانداردهاي بين المللي ياري بخشيد.

٣- کارخانه هاي درمقياس هاي کوچک وکارگاه هاي توليدي که به دو دسته زير تقسيم مي گردند:

الف- کارگاههاي که به صورت رسمي و با مجوز دولتي کار مي کنند که مي توان آنها را جهت مدرن سازي و ارتقا ي کيفيت و دس تيابي به استانداردهاي ملي جهت عرضه محصول در بازارهاي داخلي کمک کرد . به دليل کوچک بودن مقياس و حجم پايين توليد، بسياري از اين کارخانه هاي براي توليد به منظور صادرات به بازارهاي جهاني مناسب نيستند.
ب- کارگاههاي غيرمجاز توليدمحصولات غذايي که يا بايد آنها را ت عطيل کرد و ياجهت ارتقاي کيفيت توليد محصولات به آنان کمک کرد تا شرايط لازم جهت اخذ مجوزفعاليت دريافت نمايند . زيرا توليد واحدهاي غيرمجاز مذکور سلامت مصرف کنندگان را به مخاطره خواهد انداخت.

بررسي مشکلات صنايع تبديلي:

بسياري از کارخانه هاي فرآوري محصولات غذايي در ايران به دليل عمر زيادي که دارا هستند فرسوده شده اند و از تجهيزاتي در کارخانه استفاده مي کنند که از خارج وارد و يا کپي برداري شده است . پيشرفت سريع تکنولوژي توليد و بسته بندي مواد غذايي، استفاده از سوخت و انرژي زياد و کارايي پايين واحدها و عدم به روزسازي اين تجهيزات، موجب کاهش توان رقابتي محصولات توليدي با انواع مشابه خارجي شده است.
توسعه صنعت فرآوري محصولات غذايي بدون استفاده از نيروهاي متخصص امکان پذيرنمي باشد. بسياري ازدانش آموختگان ومتخصصان دراين صنعت جذب ساير بخش ها مي گردند. برخي از کارخانه هاي از متخصص ان در زمينه هاي اتوماسيون، بسته بندي، ابزار، مسائل زيست محيطي و مهندسي صنايع غذايي به دليل کمبود اين نيروها و يا احساس عدم نياز به نيروهاي ماهر، استفاده نمي کنند. در نتيجه خط توليد اين کارخانه هاي به دليل تخصص پايين تکنيسين ها از عملکرد و راندمان خوبي برخوردار نيست.

عمر زياد برخي از کارخانه هاي، عرضه ناکافي مواد خام محلي و در برخي از  موارد، سود پايين موجب گرديده بسياري از کارخانه هاي از٥٠- ٦٠درصد از ظرفيت اسمي خود براي توليد استفاده نمايند.

بسياري از کارخانه هاي فعاليت خود را محدود به فرآوري يک محصول نموده اند و اين به آن معناست که تنها براي چند ماه از سال کار مي کنند . يک کارخانه کنسانتره آب ميوه با افزودن قطعات کوچکي به خط توليد، مي تواند به توليد محصولات ديگري از قبيل اسانس، روغن هاي اساسي و غذاي حيوانات بپردازد . مثلا"، يک واحد توليدي که به کار بسته بندي خرما مشغول است با افزودن برخي قطعات به خط توليد مي تواند شکر مايع، مارمالاد، شربت و غذاي دام نيز توليد نمايد.

برخي از کارخانه هاي در محل هايي احداث شده اند که با زمين هاي کشاورزي که مواد خام خود را از آنجا تهيه مي کنند، فاصله زياد دارند . اين امر علاوه بر افزايش هزينه هاي حمل و نقل، ريسک عدم دستيابي به مواد اوليه را افزايش داده و درکل باعث افزايش احتمال زيان مي گردد.

کشور ما در صادرات محصولات سنتي کشاورزي (صنايع دستي و ساير محصولات کشاورزي) سابقه اي طولاني داشته و جايگاه آ ن در صادرات غيرنفتي کشور حا يز اهميت زيادي است . با توجه به اين موضوع، سرمايه گذاري در صنايع تبديلي يکي از عوامل مهم و کليدي جهت تداوم حضور موفق در بازارهاي جهاني مي باشد.

صدور جواز تأسيس و بهره برداري واحدهاي صنعتي مذکور توسط وزارتخا نه هاي صنايع و معادن و جهادکشاورزي انجام مي شود.

نکته قابل توجه و مهم در جدول فوق اين است که قيمت هاي صادراتي اکثر کالاهاي ايراني در مقايسه با ساير کشورها در حد بسيار پاييني قرار دارد . در اکثر موارد حتي در سالهايي که از نظر مقدار يکي از بيست کشور اول صادرکننده کالاي مذکور بوده ايم، قيمت هاي صادراتي ما در فهرست بيست کشور اول نبود ه که به دلايل آن در زير پرداخته مي شود:

١- محصولات باغي کشور که به بازارهاي جهاني عرضه مي گردند معمولا" از کيفيت بالايي برخوردا ر هستند ولي فرآوري اندکي بر روي آنها انجام گرفته و بيشتر به صورت فله اي صادر مي شوند. اين امر موجب کاهش قيمت هاي صادراتي و عدم دستيابي کشور به ارزش افزوده حاصل از فرآوري مي گردد از طرف ديگر اين روش صادرات ميوه، باعث کاهش عرضه در بازارهاي داخلي و افزايش قيمت براي توليدکنندگان مواد غذايي در داخل مي شود. درحالي که با حاکميت يک سيستم کارآمد در فرآوري محصولات مذکور مي توان مشکل مذکور را مرتفع ساخت.

٢- صادرات مواد غذايي اکثرا" به صورت فله و در بسته هاي بزرگ صورت مي گيرد که موجب انتقال ارزش افزوده به واردکننده اي مي گردد که ا قدام به بسته بندي در ابعاد کوچکتر و بازار پسند تر نموده و کالا را به قيمتي بالاتر از حد معمول به فروش مي رساند. مثلا" گفته مي شود که در سال ١٩٩٦ هرتن خرماي ايران حداکثر به قيمت ٥٠٠ دلار به ازا ي هر تن صادر شده و با بسته بندي مجدد درکشورهايي نظير انگلستان يا فرانسه به قيمتي بيش از ٣٠٠٠ دلار به ازا ي هر تن صدور مجدد گرديده است . البته در سالهاي اخير، کنگره هاي ملي بسته بندي مواد غذايي و استاندارد برگزار و پيشنهادهاي و راهکارهاي عمل ي را جهت بهبود اين وضعيت ارائه نموده است . اما تا رسيدن به حد ايده آل و دستيابي به تمام ارزش افزوده حاصل از صدور محصولات، راه طولاني در پيش است.

با توجه به پيچيدگي تجارت بين الملل، مسائل متعددي را جهت حضور موفق فرآورده هاي صنايع تبديلي محصولات کشاورزي کشور در بازارهاي جهاني بايد مدنظر قرار دارد که عبارتند از:

١- اخذ گواهينامه مطابقت با استانداردهاي بين المللي و کيفيت مطلوب صنايع تبديلي

٢- بسته بندي و رعايت استانداردهاي مربوط به آن
٣- نحوه توزيع

کيفيت محصولات توليدي و پيروي از استانداردهاي بين المللي:

استاندارد از جمله مسائلي است که واحدهاي توليدي به ناچار با آن مواجه هستند و بخش لا ينفک فرآيند توليد آنها محسوب مي شود . بنا بر تعريف کالا و يا فرآورده استاندارد شده عبارت است از : کالايي که دارايي ويژگي مطلوب از جهت شکل , جنس, نوع, طعم , وزن, کيفيت , بسته بندي و غيره باشد . محصولات داراي نشان استاندارد اين اطمينان را به مصرف کننده مي دهد که کيفيت مرغوب کالا تضمين شده و مصرف آن عوارض جانبي در بر ندارد و از دوام و سلامت برخوردار است.
گفتني است که در حال حاضر نسل جديد استاندار دهاي جهاني، روش تجزيه و تحليل نقاط خطرناک و کنترل نقاط بحراني Haccp است.
متأسفانه در ميان توليد کنندگان ايراني، استاندارد به عنوان يک پديده اجباري، قانوني و هزينه زا مطرح است و کمتر واحد توليدي بنابر نيازهاي واقعي خود توليداتش رابه سمت استاندارد شدن سوق مي دهد. در حالي که اخذ سيستم هاي کيفيت بر اساس استانداردهاي ايزو ٩٠٠٠ براي شرکتهاي مستقر در کشور و پس از آن Haccp آنها را قادر به ورود به بازارهاي صادارتي که رقابت شديدي در آنها حاکم است نموده و بدين وسيله باعث حضور موثر و افزايش سهم اين شرکت ها در اين نوع بازارها مي گردد.

بسته بندی :

همانطور که مستحضرید در کشور جمهوری اسلامی ایران کلیه محصولات تولیدی و غذائی بر دو اصل انجام می پذیرد:

 بسته بندی با تزریق هوا به داخل متریال بسته بندی

 بسته بندی با ایجاد خلاء (تخلیه هوای داخل متریال بسته بندی)_(Vacum Packaging)

با توجه به اینکه مهمترین اثر بسته بندی ، افزایش مدت ماندگاری محصول است و افزایش زمان نگهداری محصول یعنی افزایش شانس رقابت در بازار و بهره گیری از فرصت بیشتر برای رساندن کالا به دست مشتری .

تأثیر مهم دیگر بسته بندی عبارتست از : حذف قسمت های دور ریز محصول در مرحله فرآیند و بسته بندی ؛ در نتیجه کاهش ضایعات بعدی محصول و امکان تبدیل بخشهای حذف شده در محل عملیات به فرآورده های سودمندتر .

عواملی بسیاری باعث از بین رفتن ارزش مواد غذایی می شوند که از مهمترین آنها می توان به فساد میکروبی، تغییر ساختار مولکولی، از دستدادن برخی خواص مهم مانند ویتامین و ... اشاره کرد .

جدیدترین روش بسته بندی در جهان بسته بندی به روش (MAP )اتمسفر تغییر یافته می باشد که قدمتی بالغ بر 11 سال در جهان داشته و مدت 7 سال است که در ایران بسیاری از پژوهشگران و محققین ، مطالعات متعددی در هر سال بر روی آن انجام داده و جزء اولویتهای طرحهای پژهشی دانشگاهی و مطالعاتی وزارتی می باشد .

در واقع بسته بندی به روش اتمسفر تغییر یافته ترکیبی از 3 الی 4 نوع گاز  (نیتروژن - منواکسید کربن - دی اکسید کربن - ازت) که تأییدیه سلامت آن از سازمان جهانی بهداشت  واقع در بلژیک در سال 2001 اخذ گردیده است و تا کنون مطالعات متعددی بر روی درصد و نوع ترکیب بر روی تک تک محصولات انجام پذیرفته است .

یکی از اهداف اصلی توسعه روش بسته بندی با تغییر اتمسفر به عنوان جایگزینی برای نگهداری محصولات از طریق انجماد و کاهش مصرف انرژی است بدون آنکه اثرات منفی بر کیفیت محصول در حین مراحل انبارداری و فروش داشته باشد .

برخی از مزایای بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده به شرح ذیل میباشد:

 1.  طولانی کردن عمر و ماندگاری محصولات با حفظ خواص کیفی مطلوب (افزایش صادارت)
 2.  جلوگیری از مشکل انقباض محصول_(کاهش مقدار حجمی و جرمی) (ارزش افزوده محصول)
 3.  کاهش شدید و محسوس میزان ضایعات و فساد (کاهش واردات)
 4.  تازه نگه داشتن محصول بدون استفاده از مواد نگه دارنده یا پرتو دهی (سلامت جامعه)
 5.  برداشت محصول تازه در سطوح رسیدگی مورد نظر برای مصرف کننده(کاهش اتلاف محصولات و هزینه های درمان)
 6.  کاهش هزینه های حمل و نقل از طریق فراهم کردن زمان انبارداری افزوده (کاهش در قیمت تمام شده محصولات و ارزش افزوده)
 7.  فراهم نمودن محصولات برش خورده آماده مصرف ( صرفه جوئی در زمان)
 8.  صرفه جویی در مصرف انرژی مانند عدم استفاده از فرآیندهای حرارتی و برودتی(صرفه جوئی در انرژی )

بنا به تحقیقات انجام یافته ، علت اصلی ضایعات محصولات و تولیدات ملی ، فساد میکروبی تشخیص داده شد .

در ایران هم طبق گزارشات و آمار وزارت جهادکشاورزی سالانه بیش از 35% از محصولات کشاورزی در مراحل مختلف از بین می روند .

اینگونه ضایعات را میتوان با بسته بندی تحت اتمسفر تغییر یافته به حداقل رساند .

با توجه به فعالیتهای  پژوهشی متعدد این شرکت و با عنایت به تحقیقات انجام گرفته بر روی پتانسیلهای تولید محصولات کشاورزی و باغی در 31 استانهای کشور ،در مرحله اول  استان اردبیل - استان آذربایجانغربی - استان آذربایجانشرقی به دلیلتراکم تولیدات و آمار بالای ضایعات تولیدات ملی ، این طرح در قالب 6 فاز  با توجه به پتانسیل تولیدی هر منطقه قابل اجرا می باشد.

فاز 1 -مجتمع پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و پخش محصولات کشاورزی گروه محصولات باغی (میوه جات)

فاز 2- مجتمع پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و پخش محصولات کشاورزی (گروه حبوبات )

فاز 3- مجتمع پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و پخش محصولات کشاورزی (گروه غلات )

فاز 4- مجتمع پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و پخش محصولات کشاورزی (گروه سبزیجات وسیفی جات )

فاز 5- مجتمع پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و پخش محصولات کشاورزی (گروه خشکبار و آجیل)

فاز 6- مجتمع پالایش ، فرآوری ، بسته بندی و پخش محصولات دامی( فرآورده های گوشتی)


جمع بندي و نتيجه گيري :

همان گونه که در اين گزارش ذکر شد، ايران در توليد محصولات باغي جايگاه مناسبي داشته و رتبه بالاي توليد بسياري از محصولات باغي ايران با ارائه جدولي مورد بحث قرار گرفت . به طوري که علي رغم عدم استفاده مطلوب از نهاده هاي توليد مانند: آب, هم اکنون ايران يکي از 5 کشور در جهان است که در توليد بيش از ٢٠ محصول دررتبه اول تا دهم قرارگرفته است . ليکن با توجه به جدول محاسباتي وزارت جهاد کشاورزي ملاحظه گرديد که ميزان ضايعات کشور بسيار زياد است (بیش از 35%) ؛  در ادامه روش هاي اقتصادي جلوگيري از ضايعات که مهمترين آن توسعه صنايع تبديلي و تکميلي بوده و ارتقا ي کيفيت بسته بندي و همچنين بازاريابي مناسب از اجزا ي مهم آن به شمار مي روند،
به نقش واهميت صنايع تبديلي درايجادارزش افزوده, ايجاداشتغال, درآمدهاي ارزي و همچنين استفاده بيشتر از محصولات کشاورزي لزوم توجه بيشتر و ايجاد و يا توسعه اين گونه فعاليت ها را گوشزد مي نمايد.

با توجه به فعالیتهای پژوهشی و آماری در پتانسیلهای تولید محصولات باغی (گروه میوه) در مناطق مختلف استان اردبیل ، منطقه دشت مغان به دلیل نزدیکی  به مرز کشور جمهوری آذربایجان و مناطق آبی و حاصلخیزی برای اجرای فاز اول انتخاب گردید و مقرر گردید این طرح ملی در زمینی به مساحت 20 هکتار که بیش از 50% آن به کشت اورگانیک در 2 یا 3 نوع محصول باغی (گروه میوه) اختصاص یابد ؛ البته این مهم میسر نخواهد شد مگر  در قالب یک شرکت تعاونی تولیدی از نوع سهامی خاص که سهامداران بنا به صلاحدید از  سرمایه گذاران بومی استان اردبیل و منطقه مغان  پذیرش خواهند شد.

البته شایان ذکر است طرح ملی فوق الذکر (در فاز 1) مدنظر جهت اجرا خواهد بود و این فاز خود شامل حداقل 7 فاز طرح توسعه  که هر فاز شامل حداقل 5 الی 10 نوع محصول نهائی  به قرار زیر میباشد.

 •  فاز طرح توسعه 1 : چیپس میوه -پودر میوه -پودر سبزیجات - غذای کودک(مکمل غذائی ترکیبی)
 • فاز طرح توسعه2 : پوره میوه - پوره سبزی - غذای کودک (مکمل غذائی ترکیبی)

 • فاز طرح توسعه3 : آب میوه خالص(100% طبیعی )آب میوه خالص(100% طبیعی همراه با تکه های میوه )
 • فاز طرح توسعه4 : تولید کنسانتره میوه

 • فاز طرح توسعه5 : تولید مربا و مارمالات 100% طبیعی 
 • فاز طرح توسعه 6 :  تولید آب میوه از سیفی جات خاص(آب هندوانه - آب گوجه فرنگی100%طبیعی)

 • فاز طرح توسعه 7 : تولید انواع  رب و چاشنی (رب - سس)

 • فاز طرح توسعه 8: تولید ماست میوه ای (100% طبیعی)
 • فاز طرح توسعه 9 : بخش چاپ،بسته بندی( انواع بسته بندی های فلزی - انواع بسته بندیهای انعطاف پذیر و ...)

1197904055819_3  1197904083444_8  1197909635591_16  1197903760130_32

1  8  9
 

19  21  29

 • علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند نسبت به مطالعه طرح جامع تحقیقات امکان سنجی از طریق لینک ذیل اقدام فرمایند.

pdf logo تحقیقات جامع امکان سنجی طرح ملی 


 • علاقه مندان به سرمایه گذاری و مشارکت در اجرای طرح ،خواهشمند است نسبت به تکمیل و ارسال فرم ذیل اقدام نمایند.

 
asiatec-banner-1398

ریز آمار سایت


امروز:31
دیروز:39
ماه جاری:1222
ماه قبلی:2391
سال جاری:14690
سال قبل:21037
کل بازید:153191
روبات ها امروز:172

.در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید

 Twitter   

cloob telegram instagram google whatsapp 

حاضرین سایت

 25 مهمان حاضر

تماس سریع

لطفا اطلاعات را با دقت تکمیل نمایید.
*
*
*
*
Valid XHTML 1.0 Transitional W3C CSS Validation